ULØST-GJENGEN: Fra venstre - Tor-Erling Thømt Ruud, Cathinka Rondan, Sindre Leganger og Kristine Hellesland. (Foto: Gard L. Michalsen)

Podkaster kan gi priser: VG med fire nominasjoner til årets radiopriser

Årets nominasjoner til PRIX radio er klare.

Under Årets radiodager 16. september blir det kåring av radioprisene PRIX Radio - og her er det noen nyheter siden sist:

Nytt av året er at uavhengige podkaster har kunnet meldt seg på.

- Interessen fra podcastmiljøet har vært enorm, skriver bransjen på Radiodager.no.

- Spesielt i Årets Spesialprogram fikk vi inn veldig mange podcast-bidrag, av meget høy kvalitet. Hovedjuryen har derfor besluttet å utvide denne kategorien i år og nominere syv bidrag i denne, sier Morten Scott Janssen, leder i hovedjuryen.

Blant podkastene som kan få radiopriser, står VG bak hele fire av dem. Uløst kan alene få to priser.

LES OGSÅ: 

Her er nesten alle de nominerte:

  • Kategoriene Årets podcast, Årets promo, Årets fagpris, Årets Radionavn er ikke ferdig juryert.

01 Årets programleder

P3morgen, NRK P3

Radioresepsjonen, NRK P13

Strøm/Wasenius, NRK P13

P4s Radiofrokost

ULØST, Podcast VG/Rubicon Radio

02 Årets morgenflate

Tidenes Morgen, NRK P13

Morgenshowet på NRJ

P4s Radiofrokost

Kiss Radiofrokost

Morgenklubben, Radio Norge

03 Årets sendeflate

Juntafil, NRK P3

Radioresepsjonen, NRK P13

Michael direkte, Arbeidsuke med Gimle, P4

Misjonen, P4, Riise

Kim og Katja, Radio Norge

04 Årets lokale sendeflate

RøverRadion

Ettermiddagslokalen, NRK Rogaland, NRK P1

Svalbard etter skredet, NRK Troms, NRK P1 

P5 Storbymorgen Bergen

Radio Rock, Bergensmagasinet

05 Årets direktesending

Studentradioen i Bergen, Nyhetsuka Studentparmlamentsvalg

Ekstrasending: Flom i Buskerud, NRK Buskerud, NRK P1

Tårer for Tiril, VM i skiskyting, NRK Sport

17. Maifrokost, P4

Kygohotellet, Nye Radio 1

06 Årets aktuelle sendeflate

Ekko: Hvordan tenker de som forgriper seg mot barn?, NRK P2

Her og Nå: Nobels Fredspris, NRK P1

Verdens Rikeste Land: Cold Response, NRK P3

LarsenLive, P4

TerrorParis, P4 helgefrokost

07 Årets spesialprogram

Jul i fengsel, Røverradion

Lensmannsaken, Ekko, NRK P2

Pianomannen, Radiodokumentaren, NRK P2

Meggene, P4

Idas Dagbok, Podcast Rubicon Radio

Terrorangrepene i Paris  (Giæver & Joffen), Podcast VG

Uløst (Mistanken), Podcast VG/Rubicon Radio

08 Årets nyhetssending

Lokale nyheter - 1FM

Flom i Trøndelag, NRK P3nyheter

NRK Dagsnytt med Ida Creed, NRK

Nyhetssending 18/12-2015 kl. 07:30, P4

Norgesnyhetene 22/3-2016, Radio Norge

09 Årets intervju

Å våkne i en brann, HalloP3, NRK P3

Kronprins Haakon i P3morgen, P3morgen, NRK P3

Pappa veide 40 kilo, Ekko, NRK P2

Dagfinn Enely, P4s Radiofrokost

Et kjemisk liv, Podcast Både og

10 Årets reportasje

Charterdamene på Kos, NRK P3

Hva skjer når kjærligheten tar slutt?, Salongen, NRK P2

Paret som aldri reiser, Norgesglasset, NRK P1

Parkeringsvakt, P4

Danse tango med kreften, Radio Norge

11 Årets humor

Domenemannen fra Ukast med Tarjei og Markus, Radio Metro

Ronny med promille om dyreforsøk, P3morgen, NRK P3

Det bor en baker anno 2016, Baker i Østre Aker, P4

Fem På - Giring for Eldre, P4

Adele vs Wesenlund, Radio Norge

12 Årets unge radioprofil. Født etter 31.03.1991

Markus Ekrem Neby, NRK P3

Tale Hauso, NRK P1

Ørjan Bjørnstad, P4

Vegard Harm, Podcast VG

Tine Eide, Podcast TILkolon

14 Årets radioøyeblikk

Kari Jaquesson - Et Eget Rom, Radio Nova

Øyenvitne i Brüssel, Nyhetsmorgen, NRK P2

En programleder åpner sitt hjerte som blør, Strøm/Wasenius, NRK P13

Anakonda, P5 Bergen

Gull til Tiril, P4

15 Årets musikkradio

Christine, NRK P3

Jørn, NRK P3

Formiddag NRJ, Thomas Paste

Topp 10 klokka 10, P8 Pop, Even Rognlien

P5 Lunchen, Tomm-Espen Kroken

Hovedjuryen består av Morten Scott Janssen (MTG), Christel Higraff (NRK), Ole Jan Larsen (NRK), Arne Martin Vistnes (Bauer Media) og Heidi Røneid (Norsk Lokalradioforbund). Hovedjurysekretær: Ellen Rake Bergseng (MTG). 

Til toppen