Skuespiller og komiker Odd-Magnus Williamson. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Skuespiller og komiker Odd-Magnus Williamson. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix (Håkon Mosvold Larsen)

Odd Magnus Williamson skal lede Amanda

For første gang siden 2005 er det NRK som skal sende utdelingen, og i år er det skuespiller og komiker Odd Magnus Williamson som skal lede seerne gjennom programmet.

Den nasjonale filmprisen Amanda deles ut for 36. gang, fredag 14. august i Festiviteten i Haugesund, opplyser arrangøren. 

I fjor var det VG+  som sendte sendingen, og tidligere år har TV 2 sendt utdelingen. Dette er første gang siden 2005 at Amanda sendes på NRK.

Amandakomitéen og Amandajuryen offentliggjorde i dag nominasjonene for den norske filmprisen Amanda 2020, står det i meldingen. 

Selve prisutdelingen i Haugesund ledes av Odd Mgnus Williamson, og NRK kommer til å ha sin egen Amanda-sending fra Marienlyst. Her vil Mona B. Riise og et panel fra Kulturstripa følge og kommentere utdelingen direkte, både på NRK2 og NRK P2. 

Dette er de nominerte:

Beste norske kinofilm:
«Barn» (regi Dag Johan Haugerud, produsent Yngve Sæther)
«Håp» (regi Maria Sødahl, produsent Thomas Robsahm)
«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste regi:
Dag Johan Haugerud for «Barn»
Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
Maria Sødahl for «Håp»

Beste mannlige skuespiller:
Jan Gunnar Røise for «Barn»
Herbert Nordrum for «Fjols til fjells»
Stellan Skarsgård for «Håp»


Beste kvinnelige skuespiller:
Henriette Steenstrup for «Barn»
Josefine Frida for «Disco»
Andrea Bræin Hovig for «Håp»


Beste mannlige birolle:
Jonatan Rodriguez for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Thorbjørn Harr for «Barn»
Alexander Scheer for «Spionen»


Beste kvinnelige birolle:
Yngvild Støen Grotmol for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Gjertrud L. Jynge for «Håp»
Ingvild Holthe Bygdnes for «Tunnelen»


Beste barnefilm:
«Askeladden – I Soria Moria slott» (regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Åshild
Ramborg og Synnøve Hørsdal)
«Flukten over grensen» (regi Johanne Helgeland, produsent Cornelia Boysen)
«Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» (regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum
Aune, produsent Heidi Palm Sandberg, Eirik Smidesang Slåen og Ove Heiborg)


Beste dokumentarfilm:
«Alt det jeg er» (regi Tone Grøttjord-Glenne, produsent Anita Rehoff Larsen)
«iHuman» (regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie)
«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)


Beste filmmanus:
Dag Johan Haugerud for «Barn»
Maria Sødahl for «Håp»
Maja Lunde for «Flukten over grensen»


Beste utenlandske kinofilm:
Joker, (regi Todd Phillips, distributør SF Studios Norway)
Once Upon a Time… In Hollywood (regi Quentin Tarantino, distributør SF Studios Norway)
Parasitt (regi Bong Joon-ho, distributør Arthaus)
 
Beste kortfilm:
De berørte (produsent Stine Blichfeldt, regi Rikke Gregersen
The Manila Lover (produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad, regi Johanna Pyykkö)
Menneskets opprinnelse (produsent Merete Korsberg, regi Pjotr Sapegin)


Beste originalmusikk:
Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier for «Barn»
Marcus Paus for «Torden»


Beste produksjonsdesign/scenografi:
Ragnhild Juliane Sletta for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Merete Bostrøm for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Jørgen Stangebye Larsen for «Håp»


Beste lyddesign:
Yvonne Stenberg for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Gisle Tveito for «Barn»
Svein-Ketil Bjøntegård og Johan Rasmus Pram for «Disco»


Beste maske/sminke:
Asta Hafthorsdottir for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Teamet bak Disco, v/Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
Siw Järbyn for «Spionen»


Beste foto:
 Øystein Mamen for «Barn»
Marius Matzow Gulbrandsen for «Disco»
Manuel Alberto Claro for «Håp»


Beste visuelle effekter:
Stephen Coren og Bert Deruyck for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Henrik Dyrkorn for «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»
Stephen Coren og Arne Kaupang for «Torden»


Beste klipp:
Christoffer Heie for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Jens Christian Fodstad for «Barn»
Helge Billing og Michal Leszczylowski for «Selvportrett»


Beste kostyme:
Isabella Leikanger Mork for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Karen Fabritius Gram for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Ulrika Sjölin for «Spionen»

Til toppen